Lavantadan Keseler Yaptık

Yüzyıllar öncesinden bugüne bitkisel tedavi yöntemleri ile kozmetikte çokça tercih edilen ve faydalı birçok özelliği olan lavantanın en bilinen faydası sakinleştirici özelliğinin bulunmasıdır. Hatta Osmanlı zamanında, savaşlarda her askerin cebine lavanta yerleştirilerek sakinleştirici özelliğinden faydalanılırmış. Lavantanın önemli özelliklerinden biri hoş koku sağlıyor olması… Lavanta kokusu olan yerlerde stres ve sinirlilik durumu daha az görülür

Lavanta, depresyon sorununu çözmek konusunda oldukça başarılı bir bitkiymiş ve sinir hücrelerini yenileyici özelliğinden dolayı, stres gibi temel sorunları ortadan kaldırabiliyormuş. Beyinde meydana gelmiş çeşitli hasarlar ve uzun düşünceler, uykusuzluk sorununun temel nedenleri arasında bulunurmuş. Uyumadan önce, lavanta yağının boyun ve bilek bölgelerine sürülmesi ya da yastığın yakınına konulan lavanta kesesinin kokusu zihninizin ve bedeninizin uyku için gerekli gevşemeye ulaşmasını sağlar ve böylece uyku sorunlarını çözmede yardımcı olabilirmiş.

Lavanta kokusu tahtakurusu, güve, bit gibi böcekleri de uzaklaştırır. Lavanta kokusu migren hastalarını rahatlatır. Giysi dolaplarına koyabilir, kıyafetlerinizin de hoş kokmasını sağlayabilirsiniz. Dolap içlerinin mis gibi lavanta kokması ve ferahlığın evinizde uzun süre kalması için küçük lavanta keselerinden faydalanabilirsiniz.

Okulumuzda Lavanta Kesesi Nasıl Yapıyoruz?

Lavanta keseleri için öncelikli ihtiyacımız olan lavantalar…Taze lavantalar 2 hafta kadar kurumaya bırakıldıktan sonra keseler için hazır olacaklar.

2 hafta sonra lavantalar kuruyup parçalanmaya başlayacaklar. Yeterince kuruduğunu düşünürseniz çiçekleri ayıklayabilirsiniz. Tüm çiçekleri kavanoza koyup sonra kullanmak için saklayabilirsiniz.

Daha sonra lavanta kesesi üzerine baskı yapacağımız için kumaş boyasına uygun kumaş tercih ettik. Siz istediğiniz kumaşı kullanabilirsiniz. Bu kumaştan keseler diktikten sonra öğrencilerimiz üzerlerine kumaş boyası ile desen baskısı yaparak keseleri hazır hale getirirler.

Keseleri hazırladıktan sonra lavantaları doldurmaya başlarlar. Keselerin ağzını kurdele veya iple bağlayarak mis gibi kokulu lavanta keselerimiz hazır hale gelir.

Dilerseniz sizde bu adımları takip ederek elinizdeki imkanlarla ve kendi yaratıcılığınızla keseler yapabilirsiniz.