, ,

Bol Vitamin Bol Sıvı

Kendi bahçemizden kendi ellerimizle topladığımız meyvelerle kaynattığımız mis gibi kompostolarımızla yazın tadını çıkarmaya başladık.

Sıcakların bastırmasıyla insanları bunaltan, bazen nefes almakta bile zorlandığımız yaz aylarında vücudumuzun su ihtiyacını karşılamak için bol sıvı tüketmek önemli… Doğal ve içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral içeren hoşaf ve komposto, yaz sıcaklarına karşı konulmada en etkili silahlardan biri… Meyvelerden yapılan içeceklerden, taze meyvelerden yapılana komposto, kuru meyvelerden yapılana hoşaf deniyor. Türk halkı genelde ikisine de hoşaf diyor. İsterseniz kuru isterseniz taze meyveden yapılan komposto ve hoşaflarla günlük sıvı ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Ayrıca meyvelerin tazeleri kurularına oranla daha çok vitamin içeriyor. Mesela taze erikte, erik kurusundan veya erik suyundan daha fazla C vitamini bulunuyor. Üstelik günlük A vitamini ihtiyacının da yüzde 8’ini karşılıyor.

En özel ellerin topladığı erik ve vişnelerden kaynattığımız kompostoların tadı da bir başka oluyor. Bu bunaltıcı sıcaklarda hem serinliyor hem bol vitamin alıyoruz.

Eeeee… hadi bize de afiyet olsun o zaman…

Kırmızı Erik Kompostosu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Erikleri yıkayıp çekirdeklerini çıkardıktan sonra doğrayıp tencereye koyalım.
  2. Üzerine suyunu da ilave ettikten sonra kaynatalım.
  3. Erikler yumuşamaya başlayınca şekerini ilave edelim.
  4. Daha sonra saklayacağınız kaba koyarken içine karanfil ve tarçın da ilave edelim.

Afiyet Olsun…