Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Kazım Kurt’u ziyaret ettik

SOMET Zihinsel Gelişim Derneği Yönetim Kurulu üyeleri olarak Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Kazım Kurt’u ziyaret ettik. Derneğin kuruluşundan bu yana Odunpazarı Belediyesi’nin gösterdiği yakın ilgi, destek ve himaye için Başkanımıza teşekkür ettik, “Belediyemizin bu yakın destek ve himayesi ile zihin engelli bireylerin ve ailelerinin kendilerini daha iyi ve daha güvende hissettiklerini” belirttik, zihin engelli bireyler ve aileleri adına şükran ve minnetlerimizi ilettik.

Görüşmede dernek çalışmaları ve projeler hakkında Başkanımıza bilgi vererek, ayrıca yaşamakta olduğumuz sorunları, bazı kurumların toplumun bu en dezavantajlı üyeleri için duyarsızlıklarını yaşanan örneklerle aktardık. 

Başkan Sayın Kazım Kurt, “Zihin engellilerin toplumun en çok desteğe ihtiyaç duyan kişiler olduklarını” belirterek, modern toplumsal yaklaşımın bu bireylerin toplumun eşit haklara sahip yaşayabilen üyeleri durumuna getirilmelerini amaç edindiğini, kendilerinin de bu görüşte olduklarını söyledi. Bu insanlara destek olarak onları hayata kazanabilmenin sadece kamusal bir görev olmadığını, bunun aynı zamanda insani bir sorumluluk olduğunu ifade etti, Odunpazarı Belediyesi’nin halka, topluma hizmeti esas aldığını, halk sağlığı, halk eğitimi ve insan kazanma çalışmalarını kendileri için çok önemli görevler olarak kabul ettiklerini, bu noktada samimi, toplumun tüm kesimlerine hitap eden, ciddi ve bilimsel çerçevede yürütülen tüm faaliyetleri desteklemekten mutlu olduklarını belirtti. Takiben dernek yönetim kurulu üyeleri ile Başkan Kurt, halen inşaatı sürmekte olan “Zihin Engelliler  Eğitim Sağlık Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi” nin son durumu ve bu merkezde yürütülecek eğitim, sağlık, bakım hizmetleri ile bilimsel çalışmalar hakkında değerlendirmeler yaptılar. Başkanımız da merkezin bir an önce bitirilerek projelendirilen hizmetlerin başlamasından mutlu olacağını ve daima destekleyeceğini belirtti.

  • Prof. Dr. Selma Metintaş, Prof. Dr. Muzaffer Metintaş, Av. Kazım Kurt, Prof. Dr. Güntülü Ak, Ecz. Fatma Sevencan