,

Bizim Gibiler Belki De Bizden Daha İyiler (10-16 Mayıs Engelliler Haftası)

 

Engelli bireylerin toplumsal yaşama diğer bireylerle eşit şartlarda katılım sağlamaları adına farkındalık oluşturmak amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler’de alınan kararla 10-16 Mayıs tarihleri “Dünya Engelliler Haftası” olarak anılmaktadır.

Engelliler Haftası, engelli bireylerin yaşadıkları güçlükleri anlamak, toplumda daha fazla empati ve anlayış oluşturmak ve engelli haklarının güçlendirilmesi için önemli bir fırsat sunar. Bu hafta, engelli bireylerin toplum içinde tam katılımını teşvik etmek ve onların haklarına saygı duymak için önemli bir ortam sağlar.

Dünya Engelliler Haftası her bireye eşit fırsatlar sunmak adına önemli bir mesajlar verirken, engelli bireylerin yaşadığı zorluklara dikkat çekerek daha kapsayıcı bir dünya için adımlar atılmasını özendirmektedir. Bu hafta boyunca düzenlenen etkinlikler, engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve toplumda daha fazla destek görmelerini sağlamak için önemli bir rol oynamaktadır.

Bu yıl 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerde SOMET Zihinsel Gelişim Derneği olarak, derneğimize bağlı Özel Odunpazarı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin oluşturduğu ‘Tiyatro SOMET’ ekibinin hazırladıkları ‘Yeşilçam Kahvesi’ adlı tiyatro gösterisi ve el işi öğrencilerimizin tüm yıl gelişimlerine destek amacıyla hazırladıkları el işi ürünlerinin sergilendiği ‘Engel Tanımaz Eller’ el sanatları  sergimizi hazırladık.

‘Tiyatro SOMET’

Oyun Adı: Yeşilçam Kahvesi

Oyun Yazarı: Efsun Naz

Oyun Konusu: İstanbul’da geçmişi anılarla dolu bir Yeşilçam kahvehanesinin yıkılmaması için mücadele veren bir grup gencin hikayesi anlatılıyor.

Anılarımıza sahip çıkalım, geçmişimize sahip çıkalım diyen SOMET öğrencileri hocaları Nazan Naz ile birlikte 9 Mayıs 2024 Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde, 13 Mayıs 2024 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Kırmızı Salon da Engelliler Haftası için sahne aldılar. “İnsandan iyiliği çıkarsam geride ne kalır? İyilik emektir.” sözünü vurgulayarak oyunu sonlandıran ve ayakta alkışlanan öğrencilerimiz adeta biz de sizin gibiyiz hatta sizden daha iyiyiz mesajı vererek iddialarını göstermeye devam ettiler.

Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak beyefendinin taktim ettikleri Teşekkür Belgesi ve Eskişehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu beyefendinin taktim ettiği plaket ile kurumumuzu onurlandırdılar.

‘Engel Tanımaz Eller’

10-16 Mayıs Engelliler haftası kapsamında etkinliklerimizin sonuncusu ise SOMET Zihinsel Gelişim Derneğine bağlı Özel Odunpazarı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin yıl boyunca gelişimlerine katkı sağlayan ürünlerini el işi öğretmenlerinden Şeniz Başakıncı önderliğinde ki ‘Engel Tanımaz Eller’ el sanatları sergimiz ise 5-6-7 Haziran 2024 Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatürlü Evi’nde el sanatları severleriyle buluşacak.